Rynek pierwotny a wtórny – najważniejsze różnice

Rynek pierwotny a wtórny – najważniejsze różnice

rynek pierwotny a wtórny

WTJ Home sprzedaje domy z rynku pierwotnego – istnieje jednak jeszcze rynek wtórny, na który decyduje się duża część zainteresowanych kupnem własnego mieszkania. Czym różnią się od siebie i na jaki lepiej się zdecydować?

Rynek pierwotny a wtórny – różnice z definicji

Na rynku nieruchomości wyróżnia się dwa rodzaje mieszkań: z rynku pierwotnego oraz wtórnego. Czym dokładnie jest rynek pierwotny? Oznacza on całkowicie nowe i nieużywane domy, gdzie jedną ze stron transakcji jest inwestor mieszkania (deweloper jak my lub spółdzielnia). Zakup nieruchomości z rynku pierwotnego wiąże się z czekaniem na konkretny termin otrzymania gotowego domu do użytku. Zależne jest to przede wszystkim od fazy budowy inwestycji. Istnieją również domy w stanie deweloperskim, które należy samodzielnie wykończyć.

Rynek wtórny z kolei to przeciwieństwo pierwotnego, czyli najprościej mówiąc – lokale używane. Kupujemy wtedy mieszkanie bądź dom od jego poprzedniego właściciela, który może być zarówno osobą fizyczną lub prawną. Otrzymujemy wtedy lokal wykończony i zazwyczaj częściowo urządzony. Ewentualne remonty i przeróbki zależne są od stanu nieruchomości i własnych preferencji.

Rynek pierwotny – zalety

Najbardziej rzucającą się w oczy zaletą domów z rynku pierwotnego jest to, że są całkowicie nowe i nieużywane. Jesteśmy jego pierwszymi użytkownikami, więc jesteśmy spokojni o jego stan techniczny i wizualny. Używane mieszkanie wiąże się się ryzykiem ewentualnych usterek, zaniedbań i jakości mebli bądź sprzętu AGD. Dom z rynku pierwotnego to gwarancja świeżości wykończenia. Istotną zaletą jest także perspektywa całego nowego osiedla z równie nowymi domami lub blokami. Ponadto są budowane pod najnowsze trendy, przy wykorzystaniu najnowszych technologii i materiałów budowlanych.

Warto dodać, że budowany dom od zera daje wiele możliwości zagospodarowania go tak, jak sobie tego chcemy. Jeżeli deweloper na to pozwoli, można przestawić ściany według własnych preferencji albo na przykład zostawić otwartą kuchnię. W przypadku stanu deweloperskiego (bez podłóg, wykończonych ścian i białego montażu) jesteśmy w stanie jeszcze dowolniej zaaranżować wnętrze domu! Jest to korzystna inwestycja dla osób z silnym wyczuciem estetyki i utwierdzonym spojrzeniem na funkcjonalność miejsca, w którym mają mieszkać.

Rynek wtórny – zalety

Mieszkania z ryku wtórnego to z kolei pewność, że wiemy, co kupujemy. Z racji, że lokal już fizycznie istnieje, możemy go spokojnie przejrzeć pod każdym kątem i ocenić czy faktycznie jest dla nas najlepszy. Okolica również już jest zagospodarowana, więc widzimy jak się prezentuje komunikacja publiczna, lokalizacja sklepów, szkół itp. Jest to również opcja dla mniej cierpliwych, gdyż po zakupie takiego mieszkania można się do niego wprowadzić w zasadzie od razu. Zdarza się, że sprzedający nieruchomość zostawia w nim również meble i sprzęt AGD lub jest gotowy je odsprzedać za niewielką kwotę. Owszem, istnieje konieczność remontu chociażby dla zmian estetycznych (zmiana kolorów ścian, kafelków czy podłogi), ale decydując się na dom z rynku wtórnego raczej jest się na to przygotowanym.

Który lepszy?

Co więc wybrać? Wszystko to zależy od własnych preferencji i perspektyw na przyszłość. Domy z rynku pierwotnego najczęściej budują się na przedmieściach, więc osoby chcące uciec od miejskiego zgiełku, a przy okazji być w posiadaniu całkowicie nowego mieszkania będą w pełni zadowolone. Z kolei na rynek wtórny decydują się ludzie chcące mieć pewność, że wiedzą, co kupują, do tego w sprawdzonej okolicy. Oczywiście istnieją jeszcze kwestie finansowe. Warto się głęboko zastanowić przed podjęciem pochopnej decyzji. W końcu chodzi tu o nasze własne cztery ściany!

Buy now