Praca w mieście, dom w przedmieściach – czy to się opłaca?

Praca w mieście, dom w przedmieściach – czy to się opłaca?

gwiazdowo2

Mnóstwo osób decyduje się na wybudowanie domu poza miastem sądząc, że jest to rozwiązanie ekonomiczne, które pozwoli na realizację marzeń o własnych czterech kątach i dużej działce. Rzeczywistość niekiedy diametralnie zmienia te założenia. Są jednak i tacy, którzy chwalą sobie mieszkania na przedmieściach. Jak to właściwie wygląda w praktyce i czy mieszkanie poza miastem jest opłacalne?

Cena działki i wybudowania nieruchomości

Ceny ziemi już od kilku lat pną się nieustannie w górę, co sprawia, że tylko nielicznych stać na wybudowanie domu w mieście. Znacznie większą popularnością cieszy się zakup mieszkań – choć i w tym przypadku nie ma już praktycznie mowy o atrakcyjnych cenach nieruchomości. Wiele osób marzy jednak o posiadaniu własnego domu z ogródkiem, dlatego też kuszące wydają się oferty ziemi położonej poza miastem. Odległość nie musi być duża – już nawet tereny na przedmieściach okażą się o wiele tańszą alternatywą.

Biorąc pod uwagę domy niedaleko Poznania, łatwo oszacować, że różnica w cenie może sięgać nawet 30%. Jeżeli wziąć pod uwagę sam koszt wybudowania domu, to nie ma on większej różnicy od wybudowania domu w mieście. Koszty materiałów będą przecież takie same, chociaż niekiedy ekipa budowlana może zażyczyć sobie dodatkowej zapłaty za codzienny dojazd poza miasto i transport materiałów.

Wygoda i czas

Mieszkanie poza miastem z pewnością ma swoje plusy: cisza, spokój i dostęp do własnego ogrodu lub działki. To doskonale miejsce dla dzieci, które na świeżym powietrzu mogą spędzać całe dnie pod czujnym okiem rodziców. Dom zapewnia także o wiele większy metraż od mieszkania w bloku, każde z dzieci może więc mieć swój pokój, a być może nie zabraknie także miejsca na gabinet czy domową spiżarnię. Z drugiej strony to co wygodne jest w teorii, w praktyce może okazać się znacznie bardziej skomplikowane.

Mieszkanie poza miastem wymusza na nas częste dojazdy. Jeżeli dzieci są na tyle małe, że nie mogą same poruszać się publiczną komunikacją (o ile taka dociera w miejsce naszego zamieszkania) to znaczy, że zmuszeni będziemy wozić je do szkoły, na zajęcia pozalekcyjne, a także spotkania z przyjaciółmi. Może się okazać, że czas pomiędzy rozpoczęciem, a zakończeniem dodatkowych zajęć, np. lekcji języka obcego, będzie nie wystarczający na powrót do domu. Wszystko to sprawia, że decydując się na wybudowanie domu poza miastem, musimy zwrócić uwagę na kilka aspektów, takich jak odległość od przystanku autobusowego, odległość do najbliższej szkoły oraz bliskość sklepów spożywczych.

Jeśli dostęp do infrastruktury miejskiej nie będzie ograniczony, to najprawdopodobniej, nie odczujemy znacznego zmniejszenia komfortu. Podobnie wygląda sytuacja, gdy wszyscy członkowie rodziny mogą poruszać się samodzielnie.

Czy warto wybudować dom na przedmieściach?

Jak już wyżej wspomniano, wiele zależy od dokładnego położenia naszej nieruchomości. Przykładowo, domy niedaleko Poznania wydają się rozsądną inwestycją, gdyż zapewniają szybki dostęp do najważniejszych punktów miejskich, analogicznie prezentuje się sytuacja w Warszawie. Kiedy właściwie możemy mówić o przedmieściach?

Wydaje się, że odległość powyżej 20 kilometrów jest już znacząca, a tym samym przekłada się na wysokie koszty dojazdu, dlatego optymalnie, gdy wynosi ona 10-15 km. Tereny położone tuż poza miastem często są w intensywnej fazie rozwoju, więc możliwe, że za kilka lat powstaną na nich całe osiedla, a okolica zmieni się nie do poznania, dzięki czemu wartość naszej nieruchomości wzrośnie.

Buy now