Ogród w szeregowcu – jak go urządzić?

Ogród w szeregowcu – jak go urządzić?

ogród w szeregowcu

Marzenie o własnym ogrodzie może spełnić już przeprowadzka do szeregowca, który nie jest typowym domem jednorodzinnym, ale mimo to stwarzającym mieszkańcom szerokie możliwości w zakresie zagospodarowania przestrzeni na zewnątrz. Pytanie tylko, jak to zrobić? Warto rozejrzeć się za inspiracjami do stworzenia ciekawego projektu nowoczesnego ogrodu. W rzeczywistości pomysłów na urządzenie nawet tak małego terenu jest wiele.

Nie trzeba dużej działki, by stworzyć atrakcyjny ogród

Tak naprawdę już blisko 100-metrowa działka jest przestrzenią, która pozwala wypocząć i zrealizować ogrodnicze pasje. Plusem takiej małej powierzchni jest to, że wszelakie prace typu oczyszczenie, spulchnienie, nawiezienie świeżej ziemi czy wysiew trawy i wykonanie nasadzeń, można zrealizować samodzielnie. Utrzymanie ogrodu właściwie nie pochłania dużo czasu, ani też pieniędzy. Wystarczy dobrze zaplanować poszczególne prace, w tym starannie opracować projekt, aby przyczynić się do uzyskania naprawdę atrakcyjnego ogrodu.

Jak urządzić mały ogród?

W pierwszej kolejności należy rozplanować przestrzeń. Warto w tym celu posłużyć się kartką papieru i ołówkiem. Do tego samego zadania można wykorzystać program komputerowy.

Warto pomyśleć o jakimś niedużym tarasie, na którym znajdą się stół i krzesła. Najlepiej, aby były odgrodzone od wiatru i od strony sąsiadów. Wówczas wypoczynek nie zostanie zakłócony nawet w najmniejszym stopniu.

Taras drewniany jest dość drogi, ale za to całkiem efektownie się prezentuje. Trzeba go także konserwować. Tańszą opcją jest taras betonowy, a jego zaleta to możliwość szerokiego wykończenia. Zainteresować może taras z kompozytu, który jest przede wszystkim bardzo trwały.

Trawnik powinien pokrywać większą część działki. Na niedużej powierzchni można samodzielnie wysiać trawę. Trzeba tylko pamiętać o tym, aby regularnie go podlewać, nawozić i napowietrzać.

Nawet na tak małej powierzchni warto zasadzić duże rośliny, które sprawdzą się tu jako tło dla mniejszych roślin. Zabierając się za rabaty, należy mieć na uwadze to, aby kształt, wielkość i rodzaj kwiatów, krzewów oraz bylin był dopasowany do wielkości ogródka. W małych ogródkach na pewno sprawdzą się trawy ozdobne.

Zasady samodzielnego zakładania ogrodu

Jeżeli decydujemy się na warzywnik, musi być oddzielony od pozostałych rosnących tam roślin. Elementy dekoracyjne powinno się ograniczyć w możliwie największym stopniu. Bez względu na to czy wybór padnie na ogrodzenie drewniane, czy murowane, nie powinno ono ograniczać zielonej powierzchni. W małych ogrodach zaleca się rezygnację z wysokich ogrodzeń. Poza tym trzeba pamiętać, aby sadzić rośliny w odpowiedniej odległości względem siebie.

Przed rozpoczęciem sadzenia krzewów i iglaków warto zastosować geowłókninę, która pomoże zapanować nad chwastami. Urządzenie ogrodu to nie wszystko. Ważne jest również to, aby o powstały ogród zadbać, szczególnie w pierwszej fazie – ukorzeniania roślin. Podlewanie i nawożenie to podstawa.

Ogród nawet w szeregowcu może wyglądać pięknie i dobrze służyć jego właścicielom. Dlatego osoby, które od zawsze marzyły o własnym domu tylko dlatego, by mieć wokół niego działkę, powinny zastanowić się nad takim rozwiązaniem. Dziś mieszkania w szeregowcu są właściwie łatwo dostępne. Można je kupić po całkiem rozsądnej cenie. To nie do końca oddzielny dom, ale z pewnością lepsza opcja niż mieszkanie w bloku. Warto więc zapoznać się z ofertami tego rodzaju mieszkań i sprawdzić, jak duża działka do nich przynależy, by móc się zastanowić, w jaki sposób ją zagospodarować.

Buy now