Jak zorganizować przeprowadzkę?

Jak zorganizować przeprowadzkę?

przeprowadzka

Przeprowadzka nigdy nie jest najprzyjemniejszym zajęciem. Ogromna ilość stresu i chaosu organizacyjnego to u większości osób standard w tej kwestii. Warto więc porządnie każdy etap rozplanować, aby zaoszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów. Jak skutecznie i bezstresowo zorganizować przeprowadzkę? WTJ Home doradza!

Nic na ostatnią chwilę!

Pakowanie na ostatnią chwilę to podstawowe wykroczenie. Wielu czeka na dzień wyprowadzki i dopiero wtedy zaczyna cokolwiek wrzucać do toreb, worków i kartonów – zwykle jest to robione byle jak, byle by było. To poważny błąd, który skutkuje niepotrzebnym stresem i zdenerwowaniem związanym z nieuchronnie uciekającym czasem. A zły humor to ostatnia rzecz, jaką chcemy odczuwać po przyjściu do nowego domu!

Dlatego podstawą jest rozplanowanie całego procesu wyprowadzki z dużym wyprzedzeniem – najlepiej kilkutygodniowym. W tym czasie możemy dokładnie przemyśleć co i gdzie spakować, a nawet już zacząć wrzucać do ustalonych wcześniej pudeł i toreb przedmioty, które nie są aktualnie potrzebne (np. ubrania poza sezonem, sprzęt AGD, bez którego przeżyjemy do przeprowadzki).

Co będzie potrzebne?

Warto przed wszystkim zaopatrzyć się w sprzęt i akcesoria, bez którego przeprowadzka będzie trwać dłużej i trudniej. O kartonach, torbach, walizkach i workach na śmieci każdy wie – te pierwsze można bez problemu kupić, ale warto też porozglądać się po sklepach spożywczych czy może ich nie mają na zbyciu (w dzisiejszych czasach niestety rzadko można je dostać od sprzedawców, jednak warto spróbować). Przydatna potrafi być również folia bąbelkowa, która jest skutecznym zabezpieczeniem przed uszkodzeniami. Można jej użyć zarówno do mebli, jak i do owijania przedmiotów kruchych, np. kieliszków i szklanek. Do tych ostatnich sprawdzą się też gazety.

Co jeszcze się przyda? Na pewno taśma pakowa (znacznie solidniejsza niż zwykła), marker lub etykiety (do oznaczania kartonów), koce, kawałki gąbki i folia stretch (wszystko to do zabezpieczenia mebli), a także woreczki na ewentualne śrubki do mebli. Oprócz kartonów można również pomyśleć o skrzynkach – plastikowych bądź drewnianych. Są dużo wytrzymalsze, więc mogą się przydać podczas pakowania ciężkiego i delikatnego sprzętu.

Oczywiście nie można też zapomnieć o wcześniejszym zamówieniu firmy przeprowadzkowej i pomocnych dłoni znajomych i rodziny.

Dzieci i zwierzęta

Podczas przeprowadzki dzieci i pupile zabierają zdecydowanie za dużo naszej energii i uwagi. Nic dziwnego – dla nich to też jest napięty okres (jak nie bardziej), więc chcemy, żeby mimo wszystko czuli się komfortowo. Jeżeli więc mamy taką możliwość warto dziecko oddać w ręce dziadków lub zorganizować pakowanie podczas jego nieobecności, np. kiedy jest w szkole lub na wycieczce. Ze zwierzakami podobnie – jeśli się da je oddać rodzinie lub zanieść do hotelu dla zwierząt to lepiej od razu to zrobić.

Okazja do porządków

Nic tak nie motywuje do sprzątania, jak właśnie przeprowadzka! Dobrze jest podczas pakowania przejrzeć wszystkie ubrania, sprzęt kuchenny czy książki i ocenić, co nadaje się do dalszego użytkowania, a co warto już wyrzucić bądź sprzedać. Często dokopujemy się do naprawdę starych i zapomnianych rzeczy, co z drugiej strony może spowodować, że znajdziemy dla nich nowe zastosowanie. Można również skorzystać z okazji i wytrzeć z kurzu zaniedbaną zastawę.

Oszczędne pakowanie

Ubrania, kołdry i pościele potrafią zająć dużo miejsca, dlatego powstały sprytne techniki i technologie, by móc je zapakować oszczędniej. Przede wszystkim ubrania – wszystkie bluzki i spodnie zamiast składać w kostkę, rolujemy (co ciekawe, tak złożone będą mniej pogniecione). Na kołdrę, poduszki i pościele dobrze jest wykorzystać pakowanie próżniowe – kupienie torby do tego przeznaczonej nie jest trudne, a potrafi mocno zaoszczędzić miejsce.

Ostatnia rzecz to przygotowanie bagażu podręcznego z najpotrzebniejszymi rzeczami, takimi jak bielizna, szczoteczka do zębów (i inne kosmetyki), ręcznik czy ładowarka do telefonu. Dzięki temu kolejnego dnia, już w nowym domu, możemy szybko i bez problemu przyszykować się do wielkiego rozpakowywania!

Buy now