Mieszkanie w szeregowcu – jak się dogadać z sąsiadami?

Mieszkanie w szeregowcu – jak się dogadać z sąsiadami?

2

Domy szeregowe to atrakcyjna alternatywa dla mieszkań w bloku. Zapewniają znacznie większą prywatność, a przy tym oferują dostęp do własnego podwórka, co dla wielu osób stanowi nie lada zaletę. Nic więc dziwnego, że przybywa coraz więcej inwestycji tego typu, a co za tym idzie, wzrasta liczba nabywców mieszkań w szeregowcach. Zdaniem niektórych pewien minus stanowią sąsiedzi, którzy znajdują się praktycznie „za ścianą”. W jaki sposób można się z nimi porozumieć i czy aby na pewno jest to tak duży problem?

Szeregówka a mieszanie w bloku – metraż

Zdecydowana większość osób marzy o własnym domu, położonym z dala od zgiełku miasta, a przynajmniej od posiadłości innych sąsiadów. Rzeczywistość znacząca ogranicza tego rodzaju pragnienia, zwłaszcza że cena ziemi stale wzrasta i obecnie niewiele osób dysponuje na tyle dużymi funduszami, aby kupić działkę, a następnie wybudować na niej dom. Z tego względu znaczna część młodych ludzi decyduje się na zakup mieszkania w bloku. Taka inwestycja nie każdemu wydaje się jednak atrakcyjna, zwłaszcza przez brak dostępu do własnego podwórka, ograniczony metraż, a także dużą liczbę sąsiadów. Wszystko to sprawia, że wielu z nich szuka innej możliwości. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie stały się mieszkania w szeregowcu.

Jak się okazuje, ich cena w porównaniu do mieszkań w bloku nie jest tak wysoka, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę oferowany metraż. Większość Polaków decyduje się na zakup mieszkania trzypokojowego, którego powierzchnia wynosi od 55 do 65 m2. Mieszkanie w zabudowie szeregowej zapewnia nam o wiele więcej przestrzeni. Najmniejsze z nich mają przeważnie ok. 80-90 m2, a większe nawet 200 m2.

Mieszkanie w szeregowcu a sąsiedzi

Mieszkając w bloku musimy przyzwyczaić się do obecności innych osób. W jednym bloku mieszka bowiem nawet kilkadziesiąt osób, a sąsiadów mamy niemal z każdej strony, a niekiedy nawet z dołu i z góry. Może to powodować pewien dyskomfort, szczególnie gdy ściany są na tyle cienkie, że słychać prawie wszystko, co dzieje się po drugiej stronie. Mieszkania w szeregowcu nie uwalniają nas od towarzystwa sąsiadów, niemniej znacznie je ograniczają. Jeżeli zdecydujemy się na mieszkanie rogowe, to sąsiedzi będą mieszkać tylko z jednej strony. W najgorszym wypadku z każdej ze stron zamieszkają łącznie dwie rodziny.

Warto jednak mieć na względzie, że dysponujemy własnym podwórkiem, które nie wchodzi w skład części wspólnej, nie dzielimy także klatki schodowej. Mieszkańcy domów szeregowych mają oddzielne wejścia, a także garaż. Niemniej, ściany budynków stykają się, co w pewien sposób może przypominać mieszkanie w bloku bądź w tzw. bliźniaku. Coraz częściej powstają całe osiedla domów szeregowych, a ich mieszkańcy stanowią pewnego rodzaju społeczność. W związku z tym, ze są to nowe budynki, zamieszkują w nich głównie młodzi ludzie, którzy dopiero planują bądź niedawno założyli rodzinę.

Z tego też względu co są to zupełnie inne warunki, niż te panujące w spółdzielniach mieszkaniowych. Wydaje się zatem, że sąsiedzi nie są problemem, a przecież gdziekolwiek byśmy nie mieszkali, to musimy dopasować się do odgórnie przyjętych norm i reguł, jak np. ciszy nocnej.

Mieszkanie w szeregowcu – czy warto?

Zakup mieszkania w szeregowcu to doskonały wybór dla osób szukających kompromisu pomiędzy większym metrażem, a przystępną ceną. Dla wielu z nich to jedyna możliwość na posiadanie kawałka własnej ziemi. Nie wydaje się więc, aby sąsiedztwo innych ludzi sprawiało wówczas duży kłopot.

Buy now