Jak ochłodzić dom bez klimatyzacji?

Jak ochłodzić dom bez klimatyzacji?

chłodzenie mieszkania bez klimatyzacji

Nie da się ukryć, że upały w Polsce są coraz częstsze, dłuższe i bardziej uciążliwe. Z racji, że w naszym kraju (jak i wielu w Europie) domy i mieszkania budowane były i są w sposób, żeby jednak TRZYMAŁY ciepło na dłużej, przebywanie w swoich własnych czterech ścianach podczas upalnego lata potrafi być naprawdę męczące. Stąd powstają nowe metody na ich ochłodzenie nie tylko za pomocą klimatyzacji, ale przede wszystkim mniej kosztownymi sposobami. WTJ Home także rusza z własną listą sprawdzonych technik! Masz za gorąco w domu? To zapraszamy do lektury!

Klimatyzacja nie dla każdego

Fakt, mieszkania w szeregowcu, domu jednorodzinnym czy bliźniaku zdecydowanie bardziej opłaca się zainwestować w klimatyzację niż w mieszkaniach w blokach, ale nie każdy właściciel domu chce się zdecydować na taką inwestycję. Wiąże się to z dodatkowymi opłatami za prąd, ale też po prostu nie każdemu ona odpowiada – są osoby, które cierpią na bóle głowy czy łatwo łapią przeziębienie w klimatyzowanym pomieszczeniu. Perspektywa nieustającej migreny lub kichania nie jest atrakcyjna, więc klimatyzacja zdecydowanie odpada.

Nie zmienia to jednak faktu, że pocimy się jak myszy we własnym domu! Co więc zrobić, żeby sobie ulżyć podczas wysokich temperatur?

Wiatraki

Pierwsze co przychodzi na myśl to kupno co najmniej dwóch wiatraków bądź jeden na każde pomieszczenie. Jest to dobra metoda szczególnie w przypadku mniejszych pokoi, które można z łatwością schłodzić silniejszym podmuchem chłodnego wiatru. Duże pokoje mogą z kolei wymagać dwóch – jeden stojący przy wejściu, a drugi przy oknie. W ten sposób wywietrzenie ciepłego powietrza będzie szybsze i skuteczniejsze.

Wietrzenie i otwieranie okien NA NOC

Wiele osób podczas upałów otwiera wszystkie możliwe okna (w tym balkonowe) na oścież, na cały dzień. A to błąd! Tym sposobem wprowadzamy gorące powietrze do mieszkania, jeszcze bardziej go ogrzewając. Owszem, wietrzenie pomoże, ale w nocy i wieczorem, kiedy powietrze jest najchłodniejsze. Dlatego należy to zrobić przed snem – wtedy dom ma większe szanse, że się ochłodzi.

Białe, grube zasłony

Jasne zasłony dłużej nagrzewają się na słońcu, a w dodatku odbijają światło słoneczne. Gruby materiał z kolei dużo lepiej zaciemni cały dom, tym samym go schładzając. Trzeba tylko pamiętać, żeby nie otwierać okien za dnia!

Rośliny

Rośliny potrafią być naturalną izolacją cieplną. Dotyczy to przede wszystkim roślin okrywowych, czyli winorośli i bluszczu. Rosnąc tworzą na ścianie naturalną osłonę przed promieniami słonecznymi, chroniąc dom przed upałami. Tak więc posadzenie pnączy powinno znaleźć się w liście rzeczy do zrobienia każdego domownika!

Pokój dziecka – jak skutecznie go schłodzić?

Upały doskwierają każdemu, również dzieciom. Szczególnie te mniejsze mogą gorzej znosić wysokie temperatury, a w swoim domu powinny czuć się najbardziej komfortowo! Co więc zrobić, żeby im ulżyć podczas upalnych dni? Przede wszystkim wietrzenie pomieszczenia rano i wieczorem, kiedy słońce nie jest obecne. Podczas nocnego wietrzenia warto zainstalować w oknie siatkę na owady, która skutecznie ochroni malucha przed ewentualnymi ukąszeniami komarów i innych owadów. Oprócz wietrzenia dobrze jest też zasłaniać okno – wspomniane wcześniej jasne, grube zasłony powinny skutecznie zapobiec nagrzewaniu się jego pokoju.

Dobrą metodą jest również wieszanie mokrych lub wilgotnych ręczników, które obniżą temperaturę pomieszczenia. Jednocześnie będą pełnić rolę nawilżacza powietrza.

Temperatury stają się coraz wyższe, nawet w Polsce. Dlatego ogromnie ważne jest, aby znać skuteczne techniki schładzania pomieszczeń, które pomogą jakoś znieść to lato w pozytywnym nastroju.

Buy now