Czym się charakteryzują domy w stanie deweloperskim?

Czym się charakteryzują domy w stanie deweloperskim?

galeria_3_etap

Osoby, które są zainteresowane zakupem domu, z pewnością spotkały się z pojęciem budynku w stanie deweloperskim. Takie rozwiązanie jest o wiele tańsze od domów wykończonych „pod klucz” i zapewnia możliwość własnej aranżacji, co dla wielu stanowi dużą zaletę. Czym dokładnie charakteryzują się domy w stanie deweloperskim i kiedy warto się na nie zdecydować?

Czym jest stan deweloperski?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ nie ma prawnej definicji stanu deweloperskiego. Co więcej, poszczególne elementy wykończenia domu w dużej mierze zależne są od dewelopera. W ofercie każdego z nich mogą się więc nieco różnić. Z pewnością można jednak stwierdzić, że stan deweloperski to inaczej surowy stan domu, który umożliwia kupującym niemal natychmiastowe rozpoczęcie prac wykończeniowych. W praktyce oznacza to, że zakończone zostały już wszystkie prace związane z ociepleniem budynku, przygotowaniem ścian i podłóg oraz z doprowadzeniem przyłączy. W większości przypadków wykonana zostaje także elewacja oraz zagospodarowanie przestrzeni wokół nieruchomości.

Niektórzy deweloperzy oferują podwyższony stan deweloperski bądź rozszerzone pakiety wykończeniowe. Nierzadko możliwa jest również negocjacja indywidualnych warunków, które obejmować mogą chociażby montaż drzwi.

Co obejmuje stan deweloperski domu?

Podstawa, z którą spotkamy się w większości ofert deweloperów to wykonanie tynkowania zarówno w środku, jak i na zewnątrz budynku, przygotowanie ścian do malowania, wstawienie drzwi oraz okien do mieszkania, a także wykonanie wylewki podłogowej i wszystkich typów instalacji: grzewczej, wentylacyjnej, elektrycznej czy wodno-kanalizacyjnej. Co więcej, dom w stanie deweloperskim posiada już zamontowane grzejniki, a niekiedy również schody, ocieplenie elewacji, podbitkę dachową, a nawet ogrodzenie.

Zanim zdecydujemy się na zakup danej nieruchomości, warto sprawdzić, co dokładnie obejmuje cena zakupu nieruchomości. W niektórych przypadkach opłacalne jest zlecenie dalszych prac wykończeniowych deweloperowi, ponieważ liczyć możemy na zniżki.

Czy warto kupić dom w stanie deweloperskim?

Dom w stanie deweloperskim wymaga większego zaangażowania od kupujących aniżeli budynek w całości wykończony. Ma to jednak swoje zalety, które Polacy często doceniają. Jak się bowiem okazuje, większość z nas decyduje się na inwestycję właśnie w budynki w stanie surowym zamkniętym. Dlaczego tak się dzieje? Duże znaczenie mają koszty. Zakup domu w stanie deweloperskim i wykończenie go na własną rękę jest zazwyczaj znacząco tańszy. Sami decydujemy wówczas o wyborze poszczególnych materiałów, dlatego możemy na nich nieco zaoszczędzić.

Równie istotną kwestię stanowi możliwość samodzielnej aranżacji. Większość osób, która marzy o posiadaniu własnych czterech kątów, ma już jakąś wizję odnośnie jego wyglądu. Dom w stanie deweloperskim pozostawia nam duże pole manewru. Zdecydować możemy m.in. o kolorze ścian, rodzaju podłogi, a także całościowej aranżacji wszystkich pomieszczeń. Sprawia to, że dom staje się bardziej dostosowany do potrzeb i oczekiwań mieszkańców.

Podczas zakupu domu w stanie deweloperskim musimy sprawdzić jego stan. Znaczenie mają przede wszystkim materiały zastosowanie podczas budowy, a także jakość wykonanych usług. Dopiero po dokładnym obejrzeniu budynku i zapoznaniu się z dokumentacją, możemy stwierdzić czy dana inwestycja nam odpowiada.

Buy now